Czy budowa ciepłowni na gaz to dobry pomysł? [SONDA]

Wtorek, 26 lipca 202238
O rezygnacji z węgla i zmianie paliwa miejskiej ciepłowni w Piotrkowie powiedziano i napisano już (prawie) wszystko. Temat jest jednak wciąż żywy, a my dziś wracamy do niego w naszej sondzie i pytamy: czy to najlepsze z możliwych rozwiązań.
Fot. T. Stachaczyk Fot. T. Stachaczyk

Jako jedyna redakcja byliśmy na terenie ciepłowni, kiedy w nowym magazynie instalowano tam trzy ogromne kotły gazowe. To one będą odpowiedzialne za zasilanie mieszkańców Piotrkowa w ciepłą wodę i miejskie ciepło. Zdjęcia z tej widowiskowej akcji podłączania tych kotłów możecie zobaczyć w tekście: 

 

Olbrzymia "przesyłka" dotarła do Piotrkowa.

 

Od gazu w Piotrkowie nie ma odwrotu, a już tej zimy ciepłownia przy ul. Rolniczej będzie zasilana tylko "błękitnym paliwem". Prezes Elektrociepłowni przekonuje, że to najlepsze (a w zasadzie jedyne) z możliwych rozwiązań, opozycyjni radni twierdzą, że należało gaz połączyć z innym źródłem paliwa, a swoje zdanie na temat zmian mają także mieszkańcy. I o to zdanie właśnie pytamy w naszej dzisiejszej sondzie. Zapraszamy do udziału. 

 

 

ankieta Ankieta

Czy budowa miejskich ciepłowni zasilanych gazem to dobry pomysł?


Zainteresował temat?

9

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bn ~bn (Gość)26.07.2022 14:24

No bardzo mądre panie Chojniak, szczególnie teraz, moment wprost idealny ..

70


Jolka ~Jolka (Gość)26.07.2022 09:07

Jak ludzie zobaczą ceny za ogrzewanie w przyszłym roku to zrównają to z ziemią. Obstawiam wzrost kosztów o 120 %. Przecież trzeba zapłacić za gaz i inwestycję. Nic za darmo.

231


Grz ~Grz (Gość)26.07.2022 11:01

Mam nadzieję, że prezes (który przy okazji, używał dosyć obelżywego słownictwa w stosunku do krytyków tego rozwiązania) wziął pod uwagę obecną sytuację i możliwy jej rozwój w przyszłości i nie skończy się na tym, że mieszkańcy będą za to płacili wyższymi rachunkami.

71


his. ~his. (Gość)26.07.2022 10:40

cyt. Spalarnia śmieci Zduńska Wola "Aby pomysł zrealizować potrzebne będzie zapewnienie nieprzerwanych dostaw odpadów. Chodzi o frakcję RDF, która nie nadaje się do recyklingu, a która stanowi około 35% śmieci. Ma być pozyskiwana z terenu okolicznych gmin w promieniu do 100 km. Budowa spalarni - według szacunków i uwzględniając dynamikę wzrostu cen materiałów oraz usług - może pochłonąć od 500 do nawet 700 milionów złotych. EC Zduńska Wola zamierza pozyskać fundusze z różnych źródeł" /za zduńska wola nasze miasto. 22 czerwiec 2022/ . Jak widać żadne w sumie paliwo gaz ,węgiel czy śmieci nie jest /nie będzie tanie/ ,ale można było na opalanie gazem "wpaść" dekadę wcześniej.

121


sdfsfd ~sdfsfd (Gość)26.07.2022 10:32

Jeśli użytkownik miejskiej ciepłowni dzięki temu będzie płacił mniej = dobry pomysł, jeśli będzie płacił więcej = zły pomysł. Skąd mam wiedzieć, czy to dobry czy zły pomysł, skoro nikt mi kalkulacji nie podał?

141


go?ć_forma ~go?ć_forma (Gość)26.07.2022 09:01

Bardzo dobry bo gaz jest o wiele tańszy niż prąd.

314


Rdzenny EP ~Rdzenny EP (Gość)26.07.2022 08:29

Każde rozwiązanie ma wady i zalety. Dopiero po sezonie grzewczym okaże się, czy inwestycja była trafiona i jak to się przełoży na budżety domowe mieszkańców. Moim zdaniem pomysł OK, tylko że przy obecnej sytuacji gazowej w Europie, powinno się tymczasowo zostawić "hybrydę" - część ogrzewania gazowego, a część węglowego + energia wiatrowo-słoneczna jako wsparcie.

83


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat